منظور از نرمش قهرمانانه چیست؟

سال 41 هـ.ق در حالی که امام حسن (ع) خلیفه مسلمین بود به خاطر بی بصیرتی اطرافیان و ترس آنان از جهاد، با توجه به مصلحت آن زمان با معاویه صلح کرد. زیرا در چنین شرایطى که جان و هسته ى مقاومت در خطر نابودى است، سیاست سالم و معقول اقتضا مى کند که امام حسن (ع) با امضاى قرارداد صلح خود و آن عده از تربیت یافتگان خود را از خطر نابودى قطعى نجات داده و در انتظار روزى باشند که زمینه ى مناسب تر فراهم آید. سال 1348 خورشیدی مقام معظم رهبری کتابی را از راضی آل یاسین ترجمه می کنند با عنوان صلح امام حسن (ع) که در ذیل این عنوان عبارت«پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» را قید می فرمایند.

سال 1392 رهر معظم انقلاب همانطور که در سال 1375 به نرمش قهرمانانه اشاره نموده بودند دوباره این واژه را بیان می کنند. اما دلیل تأکید رهبر معظم انقلاب به نرمش قهرمانانه آن هم در سال 1392 چیست؟ 

با نگاهی به زمان دولت اصلاحات که شخص حسن روحانی به عنوان مذاکره کننده هسته ای ایران فعالیت می نمود بیاد می آوریم که تمام فعالیت های هسته ایران به شکل تحقیرانه ای معلق شد. این تجربه تلخ نشان می دهد که عقب نشینی راه کار مناسبی برای مذاکرات نیست.

منظور از نرمش قهرمانانه چیست؟

در همین راستا رهبر معظم انقلاب در دیدار مسوولان و کارگزاران نظام در تاریخ ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ فرمودند: "در همین قضیه‌ى هسته‌اى، آن وقتى که ما با این‌ها همراهى کردیم و عقب‌نشینى کردیم - البته براى ما تجربه‌اى بود، اما این واقعیت است - این‌ها جلو آمدند؛ اینقدر جلو آمدند که من در همین حسینیه گفتم اگر بنا باشد که این روال از سوى آن‌ها ادامه پیدا کند، من خودم وارد قضیه خواهم شد؛ و وارد قضیه شدم؛ ناچار شدیم؛ این‌ها کار ما نیست، عقب‌نشینى‌ها آن‌ها را گستاخ‌تر کرد، طلبکارتر کرد."

اما آیا منظور رهبر انقلاب در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه از بیان نرمش قهرمانانه همان صلح امام حسن (ع) است؟

باید بگویم که خیر. زیرا که در زمان امام حسن (ع) مردم دور و بر ولایت را به خاطر بی بصیرتی رها کردند و سرداری برای مقاومت نمانده بود، اما امروز مردم قهرمان، دلاور و بصیر ایران با همه وجود در صحنه اند به دور فرمانده خود گرد آمده و پشتیبان رهبر و انقلاب هستند و از طرفی روند پیروزی های مستمر انقلاب اسلامی بر امریکا در جهان باعث اقتدار کشور عزیزمان شده است.

برای روشن شدن این موضوع به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران در اردیبهشت ماه سال 1379 اشاره می کنیم که فرمودند: "من به شما عرض کنم که امروز دشمن قادر نیست. امروز به برکت ملتِ هوشیاری مثل ملت ایران، به برکت افکار برانگیخته‌ای مثل افکار ملت ایران، به برکت انقلاب بزرگی مثل انقلاب اسلامی ایران، نه آمریکا و نه بزرگتر از آمریکا- اگر در قدرتهای مادّی باشد- قادر نیستند حادثه ای مثل حادثه صلح امام حسن (ع) را بر دنیای اسلام تحمیل کنند. این جا اگر دشمن زیاد فشار بیاورد، حادثه کربلا اتّفاق خواهد افتاد".

در واقع رهبر معظم انقلاب با مطرح کردن نرمش قهرمانانه خواستار تدبیر همراه با مقاومت بر اصول در مسائل مربوط به کار دیپلماسی متناسب با شیوه انقلابی و اسلامی هستند و هرگونه باج به بیگانگان و دشمنان انقلاب را از نرمش قهرمانانه نفی کرده اند.

/ 13 نظر / 98 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلستان بلاگ

با تشکر از مطلب خوبتان. مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ و حرف تو منتشر شد. گلستان بلاگ منتظرمطالب شماست. http://golestanblog.ir/?p=8247

سرباز ولایت

سلام. درسته. فرمانده اصلی امام زمانه و در زمان غیبتش نائب بر حقش فرمانده مونه. اما به نظرم در جبهه ی سایبری و مبارزه با جنگ نرم ، شما فرمانده وبلاگ نویس ها هستید.

افسر سایبری موعود

سلام -مـن بـه زور چــــادری شــدم... -چـگـونـه بـدانـیـم نـزد امـام رضـا(ع) چـه جـایـگـاهـی داریـم؟ -شـنـای مـخـتـلـط دخـتـران و پـسـران -اپـل مـدرنـتـریـن جـاسـوس در دسـتـان شـمـا منتظر نگاه پر مهر شما هستم. یاعلی[گل]

كاكا علي

با سلام؛ وبلاگ پيام صالح(زير مجموعه وبلاگ شجره طيبه صالحين سردار شهيد عبدالعلي ناظم پور شهرستان جهرم) حاوي پيامك هايي براي صالحان و بسيجيان با موضوعاتي از قبيل امام و رهبري، شهدا و دفاع مقدس، وصيت نامه شهدا ، سخن بزرگان ، اخلاقي ، فرهنگي ، سياسي ، مناسبتي و ... منتظر حضور سبز شما و بهره مندي از نظرات سازنده شماست. ياعلي

سلام به نظر شما اینکه دولت منتخب شجاعت تکرار جمله رئیس جمهور قبل مبنی بر آزادی تحقیق در خصوص قضیه هولوکاست را ندارد، از جنس عزت حسینی است یا مصلحت حسنی؟ اینکه بگوئیم ما تاریخدان نیستیم و سیاستمداریم چطور؟ آیا هولوکاست به واقع پدیده ای سیاسی نیست؟ اینکه شعار شکم پرستی به قیمت عقب نشینی از مواضع مورد تایید رهبری از جنس عزت حسینی است؟

محمد حسین

سلام مجدد از وبتون خیلی خوشم اومده چجوری میتونم لینکش کنم روی وبم؟

صادق مرادی فاتحین 7000

سلام به ما یه سری بزن یه طرح مبارزه با بد حجابی داریم میخواستم نظرتو بدونم یا علی مدد

شهیدان

سلام.با مطلبی به عنوان " از شمال تا جنوب یک پسر ایرانی" به روز هستم.از شما دعوت می کنم که این مطلب را بخوانید و نظر خود را نسبت به آن، به بنده اعلام فرمایید.ممنون می شوم که ایرادات این مطلب را بگیرید و به آن امتیاز مورد نظرتان را هم بدهید.(آیکون امتیاز دهی در انتهای مطالب وجود دارد.) از اینکه دعوت بنده را پذیرا هستید، سپاسگزارم. موفق باشید

منتظر

سلام به وبلاگ ما هم سر بزن برادر.