هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟

به عنوان یک افسر جنگ نرم وقتی دیدم همه برنامه هایی مثل ویچت، وایبر ، واتس اپ، تانگو، لاین و اینستاگرام روی گوشی های خودشون نصب می کنن برام جالب شد تا ببینم این برنامه ها چی دارن که اینقدر مردم رو به خودشون جذب کرده.

اوایل همه اون هایی که شماره من رو داشتن کیف می کردن که به به فلانی هم وارد این برنامه ها شده و شروع به خوش آمد گویی می کردن. اما لحن صحبت کردن همه خیلی خودمونی بود. حتی خانم های نامحرمی که یا همکلاسی بودن یا برای کارهای اداری شماره ام رو داشتن. برام جالب بود که تو این فضا هیچکس هیچکس رو غریبه نمیدونست.

هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟اما بعد چند وقت استفاده از این برنامه ها پرده ها کنار رفت و ماهیت اصلی اون هارو کشف کردم که باعث شد سریعاً تمام این شبکه های اجتماعی رو از روی گوشی همراهم حذف کنم.

اصل ماجرا چه بود؟ (اسامی استفاده شده غیر واقعی می باشند)

یک روز تصمیم گرفتم برم به پروفایل افرادی که جزء دوستانم به من اضافه شده بودن. رفتم تو پروفایل آقا حمید یکی از بچه های گل و مذهبی که یکدفه چشمم افتاد به نظرات یکی از مطالب ارسالیش. چندتا دخترخانم جوون که عکس های بی حجابی رو آواتارشون گذاشته بودن برای آقا حمید نظر گذاشته بودن و آقا حمید ماهم براشون نوشته بود: ممنون نازی جون. به سلام فاطی کوچولو چه عجب کجایی دختر؟

چند لحظه مات و مبهوت بودم که این همون حمید بچه مثبت خودمونه که الان با دخترای نامحرم و بی حجاب اینجوری داره حرف میزنه؟ حتی اگه فامیلشونم باشه نه حمیدی که میشناسم اینجور پسریه نه اینکار شرعاً درسته. خیلی ناراحت شدم.

هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟

بیخیال حمید شدم و رفتم تو پرو فایل سعید از دوستای گل روزگار که یهوو دیدم اوه اوه عکس شخصی با خانمش که لباس مناسبی نداشته رو انتشار داده که سریع پریدم بیرون. پیش خودم گفتم سعید از تو بعید بود تواینقدر با غیرت بودی آخه چرا؟

گفتم سعید هم بیخیال که چشمم افتاد به پروفایل یکی از همکلاسی های خانم و که خیلی خانم سرسنگینی بود. تا وارد شدم دیدم برا هر مطلب ارسالیش چندین پسر عتیقه لایک و نظر گذاشتن و اون خانم همکلاسی هم با شوخ طبعی و بدون رعایت حریم محرم و نامحرم شروع به شوخی های دور از شأنش کرده بود.

هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟

تو پروفایل هرکسی می رفتم یا عکس مناسبی نداشت یا چیزهایی میدیدم و میخوندم که کلا با اون شخصیتی که از اون طرف انتظار داشتم زمین تا آسمون فرق داشت. بله تازه متوجه شده بودم هدف اصلی این شبکه های موبایلی تنها جاسوسی نیست بلکه اون ها حریم های بین مردم رو هدف قرار داده اند. وقتی بین من و دوستم حریم ها شکسته بشود زمینه های بی اعتمادی و شک بوجود میاد. وقتی بی اعتمادی و شک بوجود بیاد کم کم به سمت جامعه ای خواهیم رفت که هیچ اعتمادی در اون نیست.

داستان مرگ خاموش سربازان آمریکایی

بعد از جنگ آمریکا با کره، ژنرال ویلیام مایر که بعدها به سمت روانکاو ارشد ارتش آمریکا منصوب شد، یکی از پیچیده ترین موارد تاریخ جنگ در جهان را مورد مطالعه قرار میداد.

حدود 1000 نفر از نظامیان آمریکایی در کره، در اردوگاهی زندانی شده بودند که از استانداردهای بین المللی برخوردار بود. زندان با تعریف متعارف تقریباً محصور نبود. آب و غذا و امکانات به وفور یافت میشد. از هیچیک از تکنیکهای متداول شکنجه استفاده نمیشد.

اما بیشترین آمار مرگ زندانیان در این اردوگاه گزارش شده بود. زندانیان به مرگ طبیعی می مردند. امکانات فرار وجود داشت اما فرار نمیکردند. بسیاری از آنها شب میخوابیدند و صبح دیگر بیدار نمیشدند.

هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟هدف شبکه های اجتماعی تحت موبایل تنها جاسوسی نیست!!؟؟

 آنهایی که مانده بودند احترام درجات نظامی را میان خود رعایت نمیکردند و عموماً با زندانبانان خود طرح دوستی میریختند. دلیل این رویداد، سالها مورد مطالعه قرار گرفت و ویلیام مایر نتیجه تحقیقات خود را به این شرح ارائه کرد:

 «در این اردوگاه، فقط نامه هایی که حاوی خبرهای بد بودند به دست زندانیان رسیده میشد. نامه های مثبت و امیدبخش تحویل نمیشدند. هر روز از زندانیان میخواستند در مقابل جمع، خاطره یکی از مواردی که به دوستان خود خیانت کرده اند، یا میتوانستند خدمتی بکنند و نکرده اند را تعریف کنند. هر کس که جاسوسی سایر زندانیان را میکرد، سیگار جایزه میگرفت. اما کسی که در موردش جاسوسی شده بود هیچ نوع تنبیهی نمیشد. همه به جاسوسی برای دریافت جایزه (که خطری هم برای دوستانشان نداشت) عادت کرده بودند».

تحقیقات نشان داد که این سه تکنیک در کنار هم، سربازان را به نقطه مرگ رسانده است. با دریافت خبرهای منتخب (فقط منفی) امید از بین میرفت. با جاسوسی، عزت نفس زندانیان تخریب میشد و خود را انسانی پست می یافتند. با تعریف خیانتها، اعتبار آنها نزد همگروهی ها از بین میرفت. و این هر سه برای پایان یافتن انگیزه زندگی، و مرگ های خاموش کافی بود. این سبک شکنجه، شکنجه خاموش نامیده میشود. چقدر در زندگی خود و اطرافیان خود را به صورت خاموش شکنجه کرده ایم؟

پ,ن : دردسر عضویت من در این شبکه ها این بود که به دلیل کار دانشجویی که در دانشگاه انجام میدم شماره تلفنم بین خیلی از دانشجوها پخش شده بود و هرکسی هم که عضو این شبکه های اجتماعی موبایلی بود به راحتی به پروفایل من دسترسی داشت. عکس پروفایل من تو دل یک جنگل کنار رودخانه بود. یکی از خانم ها عکس پروفایل من رو روی گوشی خودش ذخیره کرده بود و بین دانشجو ها اون رو نشون می داد و شایعه درست کرده بود که با من رفته جنگل و از من عکس گرفته. اما خدارو شکر همه من رو خوب میشناختن و سریع جلوی اون خانم رو گرفتن و هیچکس هم حرف اون خانم رو باور نکرد.

/ 76 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دیـــوونه کـربلا

سلام بزرگوار واقعا خسته نباشید مطالبتون خیلی خیلی عالیه. من تقریبا همه شونو خوندم... اگه اجازه بدین از این به بعد از مطالبتون تو وبم بزنم... نوشتین کپی آزاده ولی متوجه اینجا نشدم ببخشید از ظاهر وبلاگ کپی برداری نکنید این یعنی چی؟؟ ببخشید ممنون

Mohammad

سلام وقتی مسئولین فیس بوک تویتر یوتیوب تانگولاین کوفت زهرمار یرقان دارن دیگه چه به برسه به مردم عادی،ننه من میخواد فرهنگ سازی کنه!!؟ کشور داره به قهقراه میره داداش من،داریم برمیگردیم به زمان پهلوی! جنگ بعدی دنیا هم سرآب آشامیدنی هستش،ببین کی گفتم! یاعلی

Mohammad

راستی یادم رفت بگم شبکه های داخلی وچت روم های خودمونم یه نیگا بندازی بد نیست کلوب فیس نما فیسبوک ایرانی و... اصلا خلن مردم بابا،یعنی بری یگردی همش اراجیف ومزخرف تحویل هم میدن یه خط جمله سالم نمیتونی پیدا کنی!

سـارا

سلام بزرگوار اینکه گفتید از ظاهر گرافیکی معبر نگیرید یعنی چی؟؟ من میخواستم از مطالبش کپی کنم ولی منظورتونو از این نفهمیدم میشه واضحتر بگین یعنی چی؟ ممنون

مهدیه

بنده یک نظری دارم در خصوص این شبکه های اجتماعی وتیبر و ... قبول دارم کهاین شبکه ها برای از بین بردن حریم ها و .. است ولی این موضوع رو هم باید رد نظر گرفت که کسی که واقعا به یکسری مسایل مقید باشه حتی تو شبکه های اجتماعی هم اونها رو رعایت میکنه همون حمید اقا و سعید اقا و ... اگه واقعا مقید باشند هیچوقد نمیان عکس شخصی خودش و خانومشو تو صفحش بزاره و یا با نامحرما خودمونی حرف بزنه اینکه اونا تو دنیایا واقعی ادمای مذهبی و گل و بلبلی هستن پس چرا تو وایبر باید اینجوری عمل کنن؟ یه جای کار خودشونم قطعا می لنگه

مصطفی

سلام. همه این ناهنجاری هایی که در فضای مجازی بالا می زنه، به دلیل اینه که اکثرا اهل ظاهریم! راه خدا راه باطنه...خوندن نماز، روزه، مسجد رفتن، ریش گذاشتن، حمایت از آرمان های انقلابی و..... مادامی ارزش و اهمیت داره که باطن به سمت اصلاح باشه...باطن در مسیر اصلاح نباشه (یعنی در واقع اولویت زندگی ما تزکیه نباشه) همه روزها و شبها هم دولا راست بشیم، روضه بریم، شب قدر بریم، و.... تا باطنا کار نکنیم، محاله نتیجه بگیریم. این میشه که طرف تو فضای مجازی دل میده به دریای شیطان و خود واقعی اش رو نشون میده، اما در ظاهر تو اجتماع طور دیگه رفتار میکنه که البته همه بدبینی هایی که خیلی ها نسبت به افراد مذهبی دارن، از همین عدم انطباق صحیح ظاهر و باطن برخی متدینین داره....اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

ب

من نفهمیدم چرا دوست مذهبی شما عکس بی حجاب خانمش رو گذاشته بود؟ خوب این که مردم عکس بی حجابشونو بگذارند که تقصیر خودشون است نه نرم افزار

ب

مطلب زندان خیلی جالب بود منبعش چیه؟ البته به نظرم ربطی به مطلب وایبر و.. نداشت

طلبه

باسلام. من این مطلب رو قبلا خوندموازش خیلی استفاده کردم.ولی چرا بحث شبکه های اجتماعی که روز به مشتری بیشتری جذب میکنه رو متوقف کردین؟؟!من تا چند روز پیش همه این ها رو رد میکردم که نباید استفاده کنیم ولی حالا از افرادی بسیار مذهبی وگاهی روحانیت معروفی میشنوم که میفرمایند در این فضا ها وگروها باشی وبه تبلیغ دین بپردازید به یک تضاد خیلی بزرگی رسیدم اگر میتونید در زمینه راهنمایی بفرمایید. متشکرم